ANTİMUAN HAKKINDA

ANTİMON’UN KULLANILDIĞI YERLER?

Antimon ürünleri, çelik sanayiinde; çeliğin sertleştirilmesinde, cam ve seramik sanayiinde; ürünlerin boyanması ve sağlamlaştırılmasında, lastik sanayiinde, silah sanayiinde, patlayıcı madde üretiminde; boya sanayiinde ve buna benzer birçok sanayide ham madde olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Antimon ürünleri, birçok sanayi için hammaddedir.

Antimon, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olarak kimyasal alanda; plastik, tekstil, kauçuk, ve diğer maddelerde ateşe dayanıklı biçimiyle alev geciktirici olarak kullanılır. Amerika federal kanunu, bazı çocuk elbiselerinin imalatında bu şartı koymuştur. Amerika’daki yıllık antimon tüketiminin yarısı, alev geciktiricilerin imalatında kullanılmaktadır.

ABD tüketiminin yaklaşık %20’si Antimon alaşımıdır. Antimon, kurşun gibi diğer metallerle karıştırılarak kurşunu Kurşunlu-asitli akümülatör imalatında kullanımı için sertleştirir. Öte yandan, Babbit Metal (Antimon, teneke, Bakır ve bazen Kurşun alaşımı) gibi bazı alaşımlar, yumuşak ve kaygan özelliklerinden dolayı makine rulmanlarında kullanılır. Antimon, aynı zamanda teneke ile karıştırılarak dekorasyon amaçlı kurşun ve kalay alaşımı sürahi, kap ve tabakların imalatında kulanılır. Matbaacılıktaki metal harf imalatı, Antimonun giderek azalan başka bir kullanım alanıdır. Antimon, Bismut ve su gibi soğuduğu ve donduğu zaman genişleyen birkaç maddeden birisidir. Antimon, baskı için hazırlanan keskin harfte kullanılan kalıbın her köşesini doldurur. Bu uygulama, bilgisayar baskı teknolojisinin ortaya çıkmasıyla giderek azalmaktadır.

Antimon’un diğer %20’si ise plastik, boya, kauçuk, tıp, havai fişek imalatı gibi alanlarda kullanılır. Antimon Oksit ise parlak sarı renkte , daha çok renk maddesi kullanımı olarak nitelendirilir.

Saflık oranı yüksek az miktardaki antimuan metali, bilgisayar sanayiinde ve yarı iletken imalatında kullanılır. Bu uygulamanın yararlı olması için Antimon’un %99.999 saflık oranına sahip olması gerekir.

ÜRÜNLERİMİZ

Antimon Konsantre ( Sb2S3 )
Konsantre, minimum %69 Sb içerir.
Antimon Troxit ( Sb2O3 ):
Trooksit minimum % 82 Sb içerir. (Üretim faaliyetlerine son verilmiştir.)
Antimon Metali (Regülüs) ( Sb):
Metal minimum  %99.65 Sb içerir. (Üretim faaliyetlerine son verilmiştir.)

Kalite Belgesi için lüften bizimle temasa geçiniz.